Reklama

 

 



Najlepsi poszukiwacze tradycji wybrani. Wśród laureatów kołobrzeżanin

26/04/2023 15:37

Lubią gotować, a przepisy czerpią z rodzinnych pamiątek, dokumentów czy z rozmów ze swoimi bliskimi. Znamy finalistów X edycji konkursu „Poszukiwacze smaków”. Zwycięskie potrawy przygotowali uczniowie zachodniopomorskich szkół. II miejsce w tym prestiżowym konkursie wywalczył uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Chrobrego w Kołobrzegu.

 

 

 

Zadaniem uczestników konkursu było dotarcie do tradycyjnych przepisów, znanych w ich rodzinie od co najmniej dwóch pokoleń.  Opis danego produktu, przepis, jego charakterystyczne cechy uczniowie przedstawili na pisemnych zgłoszeniach. Jednym z punktowanych elementów było pokazanie na współczesnym zdjęciu walorów estetycznych produktów i potraw. Ten punkt zachęcał do wspólnego gotowania z rodzicami, dziadkami i podpytywania o rodzinne tradycje kulinarne. W tym roku od uczniów szkół podstawowych wpłynęło 29 zgłoszeń.

Reklama

Na podium X edycji konkursu „Poszukiwacze smaków” na poziomie szkoły podstawowej znaleźli się:

  •  III  miejsce - Miłosz Grinczelis z Pierwszej Szkoły Podstawowej Montessori w Szczecinie i jego pieczone pierożki z grzybami z maślanego ciasta prababci Jasi. Laureat podkreśla, że to potrawa, która najszybciej znika z wigilijnego stołu, a najlepiej smakuje z czerwonym lub kiszonym barszczem.

 

  • II miejsce Kornel Jedynak ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Chrobrego w Kołobrzegu za zupę śledziową pradziadka Kazika. – Potrawa przyrządzana jest w rodzinie od trzech pokoleń. Ma słonawy smak, białą barwę i płynna konsystencję – opisywał laureat.
  • I miejsce Aleksandra Jarczewska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Nowogardzie za pieczoną kaczkę z jabłkami złota reneta. – Aromatyczny zapach i smak od przypraw, szczególnie majeranku. Smak słodko-kwaśny od pieczonych jabłek i miodu. Mięso soczyste i chrupkie – informowała laureatka.

O miejsca na podium na poziomie szkół ponadpodstawowych walczyły 33 osoby.

Główne miejsca na poziomie szkół ponadpodstawowych zajęli: I – Oliwia Radziusz z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie (galaretowiec mleczny), II – Wiktoria Duraj z Zespołu Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie (czernina), III – Hanna Rataj z Zespołu Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie (sernik z brzoskwiniami i pierzynką kokosową).

Reklama

Dodatkowo w konkursie przyznano 14 wyróżnień.  Laureaci oraz wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe (wysokiej jakości sprzęt elektroniczny). 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

 


Reklama

Wideo e-kg.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości