Reklama

 

 



Parawan, pies i grill. Czyli co wolno, a czego nie na plaży w Kołobrzegu


Sezon letni właśnie się rozpoczyna, a wraz z nadchodzącymi wysokimi temperaturami na kołobrzeskich plażach pojawią się tysiące turystów. Wśród nich nie brakuje osób, które nie zawsze wiedzą, że wypoczynek nad morzem wiąże się z konkretnymi zasadami. Część z nich wynika z lokalnych regulaminów, a część z ogólnopolskich przepisów. Za ich nieprzestrzeganie można zapłacić od 100 do nawet 1000 złotych. Co więc można robić, a czego unikać na naszej kołobrzeskiej plaży?


Jednym z najczęściej łamanych zakazów chyba na wszystkich polskich plażach jest spożywanie alkoholu. Tymczasem przepisy zabraniają picia napojów alkoholowych w miejscach publicznych, z wyjątkiem specjalnie wyznaczonych punktów gastronomicznych, na plaży są to beach boxy. W teorii oznacza to, że piwo wypite na ręczniku może zakończyć się mandatem albo upomnieniem od policji, choć w praktyce zimne „piwko" jest chyba jednym z najczęściej spożywanych napojów na plaży oprócz wody rzecz jasna. Podobna sytuacja dotyczy papierosów - w Kołobrzegu na plaży palić ich nie wolno, reguluje to uchwała Rady Miasta z 2009 roku. Za nieprzestrzeganie tego zakazu można zapłacić mandat w wysokości 100 zł. Niestety, wiele osób wskazuje na to, że zakaz jest praktycznie martwy, trudno bowiem oczekiwać od kilkunastoosobowej załogi Straży Miejskiej, że będzie nieustannie patrolować plaże. Tymczasem palaczy nie brakuje, a efekty ich obecności najlepiej widać wieczorami, gdy w piasku można natknąć się na dziesiątki, a czasem nawet setki niedopałków papierosów.

A to wiąże się z kolejnym zakazem czyli śmieceniem. Zaśmiecanie plaży, pozostawienie odpadów może kosztować nawet 500 zł mandatu. Na plaży nie wolno również rozpalać grilli ani ognisk. Samowolne rozpalenie ognia może zakończyć się wysoką karą grzywny. Nie wszyscy także wiedzą, że nocowanie na plaży ma swoje ograniczenia. O ile spanie na kocu, ręczniku czy w śpiworze jest dopuszczalne, o tyle rozbijanie namiotu na noc jest już zabronione i może skutkować mandatem. Nie istnieje wprawdzie jeden ogólnopolski przepis, który wprost zakazywałby spania w namiocie na plaży, jednak większość polskich plaż znajduje się pod nadzorem urzędów morskich. Te z kolei wskazują, że do biwakowania przeznaczone są pola namiotowe, kempingi i inne wyznaczone miejsca noclegowe. Rozbicie namiotu na plaży wymaga więc uzyskania odpowiedniego zezwolenia.

Reklama

Pod szczególną ochroną, co nie powinno już nikogo dziwić, znajdują się wydmy i nadmorska roślinność. Nie wolno po nich chodzić, niszczyć ich ani załatwiać tam potrzeb fizjologicznych. Za uszkodzenie roślinności ochronnej grozi kara nawet do 1000 złotych. Na plażę nie można również wjeżdżać samochodami, quadami czy motocyklami. Co jakiś czas informujemy Was o tego typu incydentach i akurat w przypadku tego zakazu raczej można spodziewać się wyegzekwowania kary. Zwłaszcza, że, co warto pamiętać, plaże w Kołobrzegu są monitorowane.

Plaża od lat jest tematem lokalnych dyskusji o tym, jak pogodzić potrzeby wszystkich jej użytkowników. Dwa lata temu jeden z kołobrzeskich radnych, Kamil Barwinek, proponował ograniczenie zjawiska tzw. parawaningu, argumentując, że nadmiernie rozstawiane parawany utrudniają korzystanie z plaży innym wypoczywającym. Miasto nie zdecydowało się jednak na realizację takiego pomysłu, choć nie brakowało zwolenników wprowadzenia tzw. stref wolnych od parawanów.

Reklama

W ostatnim czasie zmieniły się natomiast zasady dotyczące obecności psów. Z regulaminu kąpielisk zniknął całkowity zakaz wprowadzania czworonogów. Stało się tak, po ubiegłorocznej interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Dziś właściciele mogą spacerować z nimi po plaży, ale pod warunkiem, że zwierzę pozostaje pod kontrolą opiekuna, a ten sprząta po swoim pupilu.

Warto pamiętać również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nie wolno ignorować poleceń ratowników ani wchodzić do wody podczas wywieszonej czerwonej flagi. Co również istotne i wydaje się oczywiste – nie wolno spacerować po drewnianych falochronach. Informujemy o tym co roku, ponieważ wiele osób nie ma świadomości, że takie „spacery" mogą zakończyć się tragicznie.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/06/2026 08:15
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

 


Reklama

Wideo e-kg.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości