Reklama

 

 



Spółka, która kupiła „Gryfa” nie wyklucza, że pójdzie do sądu. Mamy oświadczenie

02/03/2021 10:12

Jarosław Dembski, właściciel spółki, która zwyciężyła w przetargu i zakupiła ośrodek „Gryf” przesłał do naszej redakcji oświadczenie w sprawie stanowiska Starostwa Powiatowego. Przypomnijmy; zarząd powiatu odstąpił w ubiegły piątek od umowy ze spółką, co oznacza dla Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej przepadek wadium w wysokości prawie 3 mln zł.



„Gryf” został sprzedany pod koniec września, za sumę 40 i pół mln zł właśnie spółce Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej. Dwukrotnie nie udało się jednak podpisać aktu notarialnego, a na konto starostwa nie wpłynęły pieniądze za które wylicytowano ośrodek. Powód? Spółka zgłaszała swoje wątpliwości dotyczące przetargu, w drugim przypadku dotyczyły one formy opodatkowania zakupu nieruchomości, a ściślej podatku VAT, który wynosi około 7 mln zł.


Jarosław Dembski, w przesłanym do nas oświadczeniu, nie wyklucza wystąpienia wobec powiatu kołobrzeskiego z roszczeniami o zapłatę podwójnego wadium oraz naprawienia szkody wywołanej przygotowaniami spółki do transakcji (około 0,5 mln zł) – w przypadku uchylania się urzędu od zawarcia umowy.


Poniżej publikujemy pełne oświadczenie spółki.


„ W imieniu Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Sp. z o.o. spółka komandytowa w Kołobrzegu stwierdzamy że Spółka nie zgadza się ze stanowiskiem wyrażonym w oświadczeniu Zarządu Powiatu przekazanym lokalnym mediom. Wydane oświadczenie może wywoływać u czytelników portalu mylne wyobrażenie, że przedstawiciele Spółki nie stawili się na czynności notarialne w wyznaczonym przez Zarząd Powiatu terminie.

Tymczasem w dniu 26 lutego 2021 r. o godz. 9.00. w Kancelarii Notarialnej stawił się reprezentant Spółki, który wyraził wolę niezwłocznego zawarcia umowy sprzedaży po usunięciu przeszkód prawnych i podatkowych wywołanych przez organizatora przetargu.

Nie jest też prawdą, że istniejące przeszkody wywołane były przez Spółkę i znane jej były przed przystąpieniem do przetargu.

Wskazane nieprawidłowości w procedurze przetargowej, a ujawnione po rozstrzygnięciu przetargu, potwierdzone zostały przez niezależne od stron transakcji organy tj. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koszalinie.

Wskazana przez organizatora przetargu cena sprzedaży zawierała podatek od towarów i usług (VAT) w wysokości 23%, pomimo iż transakcja, jak się okazało, objęta jest stawką VAT zwolnioną, co oznacza brak obowiązku zapłaty przez Spółkę ceny powiększonej o podatek VAT.

Zapłata nienależnie naliczonego podatku w kwocie ponad 7,5 mln złotych stanowiłaby działanie na szkodę Spółki.

Spółka zamierza przystąpić do transakcji niezwłocznie po wyeliminowaniu przez organizatora przetargu nieprawidłowości w procedurze przetargowej i taką wolę zgłosiła w trakcie czynności notarialnych.

Informuję, iż w przypadku uchylania się przez Powiat Kołobrzeski od zawarcia umowy Spółka wystąpi wobec Powiatu Kołobrzeskiego z roszczeniem o zapłatę podwójnego wadium (tj. kwoty ponad 5 mln zł ) oraz z roszczeniem o naprawienie szkody wywołanej przygotowaniami Spółki do transakcji (ok. 0,5 mln zł)

Obecny stan faktyczny nie wyklucza dalszych mediacji i negocjacji w celu poszukiwania rozwiązań zmierzających do sfinalizowania transakcji. Spółka dostosowała się do rekomendacji Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu poczynionych w trakcie spotkania z udziałem przedstawicieli Powiatu. Powiat Kołobrzeski nie odpowiada jednak na kolejne pisma Spółki i sygnalizuje zamiar odstąpienia od umowy, która to decyzja nie znajduje uzasadnienia faktycznego i prawnego.”.
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

 


Reklama

Wideo e-kg.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości