Reklama

 

 



Szokujące podwyżki cen gazu w naszym rejonie – mamy odpowiedź dostawcy G.EN Gaz Energia

12/10/2021 10:19

W poniedziałek informowaliśmy Was o ogromnych podwyżkach gazu, które dotkną część mieszkańców z naszego powiatu, korzystających z operatora G.EN Gaz Energia. Swoją dystrybucję firma ma m.in. w Dygowie, Gościnie, Siemyślu, Rymaniu, części osiedla Podczele, Obrotach, Daszewie, czy Stramniczce. Podwyżki mogą sięgać nawet do 170 procent dla indywidualnych odbiorców czy do 270 procent dla firm. O sprawie poinformowali nas wczoraj rano nasi czytelnicy z gminy Kołobrzeg.

 

Tymczasem o sprawie robi się coraz głośniej – aż 80 gmin z całej Polski zostało dotkniętych ogromnymi podwyżkami. Samorządy, również z naszego regionu, będą apelować do władz państwa o interwencje w tej sprawie. - Jesteśmy cały czas w kontakcie i ustalamy plan działania. Z naszego najbliższego regionu taki problem dotyczy 15 gmin – mówi Grzegorz Starczyk, wójt Dygowa.

Reklama

 

Tymczasem, po naszym wczorajszym artykule, otrzymaliśmy odpowiedź od firmy G.EN Gaz Energia. Publikujemy ją poniżej.


„Wprowadzenie zmian cen w obowiązującej Taryfie i Cenniku podyktowane jest znacznym wzrostem cen gazu ziemnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy jakie ma miejsce w Europie i na świecie, w tym również na polskiej Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie.
Spółka G.EN Gaz Energia musiała zakupić paliwo gazowe po nowych cenach rynkowych, co przełożyło się na wzrost cen u klientów. Podwyżka dotyczy wszystkich grup odbiorców, we wszystkich grupach taryfowych i została zatwierdzona Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji
Energetyki. Jednocześnie informujemy, że Spółka prowadzi dialog z przedstawicielami gmin, które się do nas zgłosiły, w celu znalezienia rozwiązań, które mogą pomóc mieszkańcom gmin, dotkniętych obecną sytuacją rynkową. Spółka G.EN nie jest właścicielem źródeł, z których wydobywany jest gaz oraz nie ma możliwości zakupu gazu zaazotowanego od innego wydobywcy.
Głównym składnikiem ceny jaką odbiorcy płacą za paliwo gazowe jest koszt zakupu paliwa gazowego przez Spółkę. Na ostateczną cenę paliwa gazowego składają się:
• około 95% to koszt zakupu paliwa gazowego
• około 5% to pozostałe koszty w tym koszty zakupu świadectw efektywności energetycznej (tzw.
białych certyfikatów)
Ceny dominującego dostawcy gazu u w Polsce, według Cennika nr 6 dla odbiorców biznesowych, w przypadku gazu wysokometanowego, wynoszą średnio 29 gr/kWh, a te proponowane w cennikach przez G.EN. Gaz Energia 23 gr/kWh.
Wzrost cen paliwa gazowego wynika głównie z większego zapotrzebowania na gaz w Europie i na świecie, co ma związek z niższymi temperaturami, zwiększonym popytem przemysłowym w okresie po pandemii, oraz produkcją energii elektrycznej w Europie.
Stale obserwujemy sytuację na rynkach giełdowych i liczymy na szybkie odwrócenie się trendu zwyżkowego oraz powrót do stawek, które będą bardziej atrakcyjne dla naszych Klientów”.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    NIK - niezalogowany 2021-10-12 14:05:20

    To po co taka spółka jak nie potrafi zakupić gazu taniej - a kupuje jak leci !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Jerzy - niezalogowany 2021-10-12 20:05:42

    Powiatu świdwińskiego również to dotyczy większość odbiorców ma okres rozliczeniowy 12 miesięczny i wszyscy mocno się zdziwią jak przyjdzie rozliczenie i nieodpłatna 4500 lub 5000 ostatnia cena była 8gr za kWh a jest teraz 22 gr. Dlaczego Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził im tak olbrzymie podwyżki dla odbiorców indywidualnych

    • Zgłoś wpis
  • Keniak - niezalogowany 2021-10-12 20:18:24

    Tą nazistowską niemiecką spółkę na Polski rynek wpóścili gestapowcy razem z samorządowcami mało tego POzwolili na to żeby gazyfikowali całe miejscowości ich własnością jest cała infrastruktura gazowa tam gdzie dzisiaj drastycznie podnoszą ceny więc proszę się nie dziwić że chcą jak to mówi nazistowska szmata Katarina Barley zagłodzić polaków

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

 


Reklama

Wideo e-kg.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości