W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu otwarto wystawę czasową poświęconą Wenus z Kołobrzegu – unikalnej, ponad 6-tysiącletniej figurce odkrytej w 2022 roku w dzielnicy Podczele. O znalezisku zrobiło się głośno po konferencji, która odbyła się 13 czerwca 2025 roku w Pałacu Braunschweigów.
Z uwagi na ogromne zainteresowanie figurką zarówno wśród mieszkańców, ale także turystów, zdecydowano o wcześniejszym pokazaniu eksponatu, mimo że pierwotnie planowano jego prezentację dopiero po zakończeniu prac nad nową wystawą stałą.
Wystawa została zaaranżowana w wyjątkowy sposób – w osobnym, przyciemnionym pomieszczeniu, gdzie figurka ustawiona na obrotowej podstawie oświetlana jest punktowo, a w tle słychać tylko szum morskich fal. Zwiedzanie odbywa się w niewielkich grupach, by w pełni podkreślić wyjątkowy charakter znaleziska.
Wenus z Kołobrzegu, wykonana z wapienia i mająca ok. 12 cm wysokości, to jeden z najstarszych zabytków odkrytych na Pomorzu Zachodnim i jedno z nielicznych takich znalezisk w Polsce. Jej unikatowość sprawia, że wystawa stała się jednym z najważniejszych wydarzeń muzealnych sezonu.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze