Każde urządzenie może ulec awarii. Samochodu też to dotyczy. Niektóre usterki mogą uniemożliwić poruszanie się nim, oczywiście do momentu ich usunięcia. Co robić w takiej sytuacji?
Kiedy dojdzie do awarii samochodu, nie należy panikować ani się zamartwiać. Wystarczy zachować chłodną głowę i przestrzegać kilku podstawowych zasad, dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa, aby wybrnąć z kłopotu.
Samochód może ulec awarii podczas podróży. Najczęściej dalsza jazda jest w takiej sytuacji niemożliwa. Warto wiedzieć, jak się zachować, i gdzie szukać pomocy.
Przede wszystkim musimy pamiętać, że auto unieruchomione na drodze powoduje zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Jeśli więc zdarzy się nam awaria, która unieruchomi pojazd, w pierwszej kolejności zadbać musimy o zachowanie podstawowych środków bezpieczeństwa. W razie, gdy usterka pozwala na chociażby chwilową jazdę, zyskujemy możliwość wyboru miejsca postoju, możemy zatem uniknąć zatrzymania się na pasie ruchu i poszukać miejsca na poboczu. Ważne, żeby nie znajdowało się ono bezpośrednio za zakrętem lub górką - trzeba zachować jak najlepszą widoczność, aby zminimalizować ryzyko najechania na nasze auto przez innego uczestnika ruchu. Zasady bezpieczeństwa trzeba także zachować, gdy opuszczamy nasz samochód. Przede wszystkim upewniamy się, że nie nadjeżdża żaden pojazd z tyłu, i dopiero potem otwieramy drzwi. Po zatrzymaniu z powodu awarii musimy włączyć światła awaryjne, a jeśli widoczność jest słaba, także postojowe. Następnie wystawiamy trójkąt ostrzegawczy, który należy umieścić za pojazdem. Jeśli do usterki doszło w mieście, trójkąt umieścić trzeba tuż za zatrzymanym samochodem, jeżeli poza terenem zabudowany, to powinien on znaleźć się od 30 do 50 metrów za autem, a na autostradzie lub drodze ekspresowej odległość ta powinna wynosić 100 metrów. Podczas rozstawiania trójkąta przydaje się kamizelka odblaskowa, dzięki której jesteśmy dużo lepiej widoczni dla innych uczestników ruchu. Rzecz jasna, podczas stosowania podstawowych środków bezpieczeństwa cały czas zachowujemy szczególną ostrożność.
Kolejnym etapem postępowania w razie awarii jest opuszczenie samochodu przez wszystkich pasażerów. Muszą się oni znaleźć w miejscu możliwie najbardziej bezpiecznym. Po zabezpieczeniu bliskich i auta trzeba zadzwonić po pomoc. Jeśli do usterki dochodzi na autostradzie, możemy liczyć na usługi służb, które mogą przyjechać i oznakować pojazd, jeżeli ten stoi w miejscu niebezpiecznym, ale zdecydowanie powinniśmy zatelefonować po pomoc drogową. To właśnie ona może dostarczyć nasz pojazd do warsztatu, który dokona naprawy.
Wezwanie wyspecjalizowanej pomocy drogowej jest koniecznie, ponieważ z awariami we współczesnych samochodach, wyposażonych w rozbudowane systemy elektroniczne, z reguły nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jedną z nielicznych, jakie zaliczają się do tej grupy, jest wymiana koła lub naprawa uszkodzonej opony przy pomocy zestawu naprawczego. W obu przypadkach należy stosować się do poleceń zawartych w instrukcji obsługi auta. Pamiętajmy, że nie z każdym uszkodzeniem upora się zestaw naprawczy, a jeśli dysponujemy dojazdowym kołem zapasowym, zgodnie z przepisami możemy na nim dojechać jedynie do najbliższego warsztatu.
Może się również zdarzyć, że wybieramy się do pracy czy na urlop, a nasz samochód nie chce zapalić. Wówczas należy sprawdzić, co się stało. Być może przyczyna jest banalna - mógł rozładować się akumulator i wystarczy go naładować lub wymienić na nowy. Niestety, bywa, że awaria ma poważniejszy charakter i nie jesteśmy w stanie uporać się z nią samodzielnie. W takiej sytuacji skontaktować się należy z serwisem oraz ubezpieczycielem i zaczekać na pomoc.
No dobrze, ale co z podróżą? Jeśli nie przysługuje nam samochód zastępczy, najlepszą opcją w takiej sytuacji jest skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. Otrzymamy bezpieczny, sprawny, dokładnie sprawdzony pojazd, którym będziemy mogli swobodnie się poruszać do czasu naprawienia własnego.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze