
Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące „wykorzystania turystycznych obiektów noclegowych położonych w obszarach nadmorskich w lipcu i sierpniu 2021 r.”. Kołobrzeg jest liderem zestawienia, co oznacza, że podczas minionych wakacji to właśnie w naszym mieście turyści zatrzymywali się najczęściej na upragniony urlop.
Wysoka pozycja Kołobrzegu w turystyce utrzymuje się od lat. Dane, które publikuje urząd na swojej stronie, dotyczą lipca i sierpnia br. Jak wynika ze statystyk najwięcej noclegów udzielono w obiektach zlokalizowanych w Kołobrzegu – – 876,7 tys., co stanowiło 1/10 wszystkich noclegów udzielonych na tym obszarze. Skorzystało z nich ponad 153 tys. turystów. Oznacza to, że w czasie dwóch miesięcy wakacyjnych na 100 mieszkańców miasta przypadało 334 turystów korzystających z bazy noclegowej i 1 909 noclegów.
Według raportu, zaraz za naszym miastem, uplasował się Gdańsk, gdzie w okresie wakacyjnym z ponad 793 tys. noclegów skorzystało 117 tys. turystów. Dalej znalazł się Rewal, Mielnol, następnie Władysławowo i Świnoujście, gdzie z 492 tys noclegów skorzystało 112 tys. turystów. Tuż za Świnoujściem uplasowała się Gmina Kołobrzeg (391 tys. noclegów, 138 tys. turystów) oraz Ustronie Morskie (370 tys. noclegów, 120 tys. turystów).
Łącznie w wymienionych 10 gminach skoncentrowane było ponad 60% ruchu turystycznego z obszarów nadmorskich, zarówno pod względem liczby turystów korzystających z bazy noclegowej, jak i liczby udzielonych noclegów.
Jak podają analitycy W lipcu i sierpniu 2021 r., podobnie jak w latach poprzednich, wśród turystów zagranicznych przebywających na terenach nadmorskich przeważali goście z Niemiec. W tym okresie przyjechało ich 147,9 tys. i w porównaniu z analogicznym okresem ub. r. było ich mniej o 11,0 tys. Również ich udział w ogólnej liczbie turystów zagranicznych był niższy niż przed rokiem i wyniósł 72,3% – w analogicznym okresie 2020 r. stanowili oni 79,9% ogółu turystów zagranicznych. Udział gości z pozostałych krajów nie przekraczał 5%; najwięcej osób przyjechało z Czech (8,5 tys.), Szwecji (6,1 tys.) oraz Norwegii (5,2 tys.). Stanowili oni odpowiednio 4,2%,


info: "Opracowanie własne na podstawie danych GUS”.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze