Reklama

 

 



Olimpiada wiedzy w Światowy Dzień Walki z AIDS

03/12/2017 12:05

Światowy Dzień Walki z AIDS przypada 1 grudnia, w tym dniu młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych rywalizowała w międzyszkolnej Olimpiadzie Wiedzy o HIV i AIDS. Na dzień 02.10.2017 r. leczeniem ARV objętych było około 10 273 pacjentów, w tym 110 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia.



Zmagania konkursowe w Zespole Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu były wyrównane. Uczestnicy zmierzyli się z testem, rozwiązano również konkurs plastyczny na plakat. Organizatorem olimpiady był Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kołobrzegu i Gmina Miasto Kołobrzeg. Cel jak przyświeca kolejnej edycji to poszerzenie wiedzy na temat HIV i AIDS wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie świadomości własnego postępowania i jego wpływu na stan zdrowia oraz rozpowszechnianie tolerancji i akceptacji wobec osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. Laureatom konkursu zostały przyznane nagrody rzeczowe w każdej kategorii wiekowej, ufundowane przez Prezydenta Miasta Kołobrzeg.

HIV i AIDS w Polsce - dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 sierpnia 2017r.
22 164 zakażonych ogółem, 3 514 zachorowań na AIDS, 1 375 chorych zmarło. Do 31.08.2017 r. zakażenie rozpoznano u 849 osób, najczęściej u osób młodych, w wieku od 20 do 39 lat, częściej u mężczyzn. Zakażenie rozpoznano też u 15 osób w wieku 60 i więcej lat, w tym u 2 kobiet.

Na świecie żyje 36,7 mln ludzi z HIV/AIDS, w 2016 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,8 mln ludzi, leczenie antyretrowirusowe otrzymywało 19,5 mln osób z HIV/AIDS, rok wcześniej – 17,1 mln, od 2005 r. liczba zgonów na AIDS uległa zmniejszeniu o 48%, ale w 2016 r. 1 mln ludzi zmarło z powodu HIV/AIDS. - informacje na podstawie danych NIZP-PZH i World AIDS Day, December 1, 2017. MMWR 2017.66(47):1245.(stm)







Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

 


Reklama

Wideo e-kg.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości