Reklama

 

 



„Prosta droga do bankructwa”. Kolosalne rachunki w szpitalach, samorządach i wspólnotach mieszkaniowych (video)

05/01/2022 19:34

Ogromne podwyżki za gaz i prąd – to temat środowej konferencji działaczy Koalicji Obywatelskiej, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządu, wspólnot mieszkaniowych oraz branży turystyczno-uzdrowiskowej. Podczas wypowiedzi zaproszonych gości padały szokujące kwoty; wystarczy tylko wspomnieć, że roczna podwyżka za energię elektryczną w kołobrzeskim szpitalu wyniesie milion zł.

 

Przypomnijmy; od stycznia drożeją gaz i prąd. Dla indywidualnego odbiorcy podwyżki wynoszą od 24 % (energia) do 50 % (gaz). Na innych zasadach jednak będą rozliczać się przedsiębiorcy i samorządowcy – tutaj nie obowiązują taryfy ustalone przez Urząd Regulacji Energetyki. Również wspólnoty mieszkaniowe mają być rozliczane na zasadach rynkowych.

Reklama

I właśnie o tych kolosalnych podwyżkach we wspólnotach mówił jeden z zarządców nieruchomości Grzegorz Pytloch. - Wszyscy spodziewaliśmy się, że wspólnoty zostaną potraktowane jak odbiorca indywidualny, tak się jednak nie stało (...) – mówił zarządca. Pytloch pokazał rachunki nieruchomości z dwóch wspólnot mieszkaniowych; jednej przy ul. Bałtyckiej, gdzie zmiana wyniosła 245%; ogrzewanie za styczeń 2021 roku 12 242 zł, za styczeń 2022 – 42 tys. 347 zł, oraz małego 30 metrowego lokalu. Tutaj w styczniu 2021 roku faktura za gaz wyniosła 59 zł, rok później – 203 zł.

 

Reklama

Głos zabrał również Mariusz Ławro, szef Regionalnego Stowarzyszenia Turystyczno-Uzdrowiskowego i jednocześnie dyrektora ośrodka „Posejdon”, w którym prognozowany wzrost podwyżki cen gazu wynosi 460 %. - Płaciliśmy 400 tys. zł za ogrzewanie, teraz zapłacimy 1,800 000. To prosta droga do bankructwa firm. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie prowadzić działalności, utrzymać rentowności przy tak wysokich kosztach – mówił prezes RSTU.

 

W podobnym tonie przemawiała Anna Bańkowska, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, która odpowiada m.in. za pracę szpitala i kołobrzeskiego Uzdrowiska. - W Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu wzrost w skali roku około 20 % to będzie prawie milion złotych. Milion złotych pójdzie na energię elektryczną – mówiła Bańkowska.

Reklama

 

Więcej w naszym materiale video.

 

 

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Polka 63 - niezalogowany 2022-01-06 08:28:47

    Wypisuje się z wspólnoty mieszkaniowej i tyle. Przykro mi i szkoda.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Klockostawiacz - niezalogowany 2022-01-06 13:52:38

    O wyborco pisu durny Chcę byś o tym wiedział Że twój łeb jest bardziej pusty Niż beczka po śledziach. ***** ***

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Polka 63 - niezalogowany 2022-01-06 15:08:49

    Lipiec 2019 art.19 ustawy. Zarządzanie będzie się odbywać na drodze ustawy o własności lokali a nie według kodeksu cywilnego. Wspólnota Mieszkaniowa jest to zrzeszenie mieszkańców i nie jest podmiotem gospodarczym, nie ma osobowości prawnej ani majątku. Poszukamy i zobaczymy jak to załatwić.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

 


Reklama

Wideo e-kg.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości