
Ogromne podwyżki za gaz i prąd – to temat środowej konferencji działaczy Koalicji Obywatelskiej, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządu, wspólnot mieszkaniowych oraz branży turystyczno-uzdrowiskowej. Podczas wypowiedzi zaproszonych gości padały szokujące kwoty; wystarczy tylko wspomnieć, że roczna podwyżka za energię elektryczną w kołobrzeskim szpitalu wyniesie milion zł.
Przypomnijmy; od stycznia drożeją gaz i prąd. Dla indywidualnego odbiorcy podwyżki wynoszą od 24 % (energia) do 50 % (gaz). Na innych zasadach jednak będą rozliczać się przedsiębiorcy i samorządowcy – tutaj nie obowiązują taryfy ustalone przez Urząd Regulacji Energetyki. Również wspólnoty mieszkaniowe mają być rozliczane na zasadach rynkowych.
I właśnie o tych kolosalnych podwyżkach we wspólnotach mówił jeden z zarządców nieruchomości Grzegorz Pytloch. - Wszyscy spodziewaliśmy się, że wspólnoty zostaną potraktowane jak odbiorca indywidualny, tak się jednak nie stało (...) – mówił zarządca. Pytloch pokazał rachunki nieruchomości z dwóch wspólnot mieszkaniowych; jednej przy ul. Bałtyckiej, gdzie zmiana wyniosła 245%; ogrzewanie za styczeń 2021 roku 12 242 zł, za styczeń 2022 – 42 tys. 347 zł, oraz małego 30 metrowego lokalu. Tutaj w styczniu 2021 roku faktura za gaz wyniosła 59 zł, rok później – 203 zł.
Głos zabrał również Mariusz Ławro, szef Regionalnego Stowarzyszenia Turystyczno-Uzdrowiskowego i jednocześnie dyrektora ośrodka „Posejdon”, w którym prognozowany wzrost podwyżki cen gazu wynosi 460 %. - Płaciliśmy 400 tys. zł za ogrzewanie, teraz zapłacimy 1,800 000. To prosta droga do bankructwa firm. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie prowadzić działalności, utrzymać rentowności przy tak wysokich kosztach – mówił prezes RSTU.
W podobnym tonie przemawiała Anna Bańkowska, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, która odpowiada m.in. za pracę szpitala i kołobrzeskiego Uzdrowiska. - W Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu wzrost w skali roku około 20 % to będzie prawie milion złotych. Milion złotych pójdzie na energię elektryczną – mówiła Bańkowska.
Więcej w naszym materiale video.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wypisuje się z wspólnoty mieszkaniowej i tyle. Przykro mi i szkoda.
O wyborco pisu durny Chcę byś o tym wiedział Że twój łeb jest bardziej pusty Niż beczka po śledziach. ***** ***
Lipiec 2019 art.19 ustawy. Zarządzanie będzie się odbywać na drodze ustawy o własności lokali a nie według kodeksu cywilnego. Wspólnota Mieszkaniowa jest to zrzeszenie mieszkańców i nie jest podmiotem gospodarczym, nie ma osobowości prawnej ani majątku. Poszukamy i zobaczymy jak to załatwić.
Wzięliście samorządowcy pieniądze za milczenie, a teraz głupa palicie nie wiedząc co zrobić bo zaprotestować nie możecie po wzięciu 100% podwyżek. Jesteście BEZUŻYTECZNI !!!! PIĄKACIE TYLKO JAK OSZUKAĆ BIEDĘ, Niebawem wyniosą was ludzie z tych ciepłych urzędów na śmietnik !!!!!
Wypisuje się z wspólnoty mieszkaniowej i tyle. Przykro mi i szkoda.
O wyborco pisu durny Chcę byś o tym wiedział Że twój łeb jest bardziej pusty Niż beczka po śledziach. ***** ***
Lipiec 2019 art.19 ustawy. Zarządzanie będzie się odbywać na drodze ustawy o własności lokali a nie według kodeksu cywilnego. Wspólnota Mieszkaniowa jest to zrzeszenie mieszkańców i nie jest podmiotem gospodarczym, nie ma osobowości prawnej ani majątku. Poszukamy i zobaczymy jak to załatwić.