Reklama

 

 



Farma bez ziemi powstaje w Koperniku. Uczniowie tworzą AgroSferę

20/04/2026 00:44

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu powstaje szkolna farma hydroponiczna AgroSfera. To projekt przygotowywany przez uczniów, którego celem jest stworzenie całorocznego systemu uprawy roślin bez użycia gleby, bezpośrednio na terenie szkoły.

Inicjatywa odnosi się do problemu kosztów produkcji żywności. Jak wskazują autorzy projektu, znaczną część ceny produktów stanowią dziś transport i przechowywanie, dlatego rozwiązaniem może być lokalna produkcja. W AgroSferze wykorzystywana jest metoda hydroponiczna oraz energia cieplna już obecna w budynku.

System zaprojektowano w układzie pionowym, co pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni. W projekt zaangażowani są uczniowie różnych klas, którzy pracują nad rozwiązaniami z zakresu biologii, chemii, informatyki i techniki.

Do tej pory zakończono montaż oświetlenia. Zastosowano lampy imitujące światło słoneczne oraz przygotowano instalację zasilającą pompę wodną i system oświetlenia. Obecnie uczniowie pracują nad doborem składników odżywczych dla roślin oraz kontrolą pH roztworu.

System jest zautomatyzowany. Sterowanie przygotowane przez uczniów odpowiada za nawadnianie i oświetlenie roślin.

Pierwsze testy przeprowadzono z sadzonkami sałaty. W bieżącym roku szkolnym planowane są pierwsze zbiory, które mają wykorzystać część możliwości produkcyjnych farmy.

Projekt jest na bieżąco dokumentowany. Powstała także strona internetowa, na której można śledzić postępy prac. AgroSfera jest jednym z działań realizowanych w szkole, łączących naukę z praktyką.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

 


Reklama

Wideo e-kg.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości